Strona www-gok-podegrodzie.net wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia komfortu przeglądania naszego serwisu. 

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zajęcia „Malowania na szkle” mają na celu wprowadzić uczestników tych zajęć w szczegóły rysunku na szkle poczynając od przygotowania materiałów, zapoznania się z zasadami opracowania projektu i wreszcie z nauką dobierania właściwej techniki malarskiej do rodzaju rysunku.

Pierwsze etapy zajęć polegają na nauce poszczególnych zasad malowania, konturowania, przygotowania projektu. Bardzo ważnym elementem jest umiejętność doboru techniki malarskiej do celu, który mamy osiągnąć. Uczestnik poznaje także rodzaje farb, które używa w późniejszej pracy oraz ich właściwości.

W kolejnych etapach nauki uczestnik zdobywa wiedzę z zakresu szkicowania i projektowania rysunku różnymi kształtami z zachowaniem proporcji.

W wyniku zdobytej w pierwszych etapach wiedzy uczestnik potrafi wykonać projekt rysunku, przenieść go przy użyciu odpowiedniej techniki i metody na szkło z wcześniejszym wykonaniem konturowania oraz z prawidłowym doborem kolorów.

Szkółka „Malowania na szkle” istnieje od 2000r. od początku prowadzi Teresa Cabała. Co roku do szkółki uczęszcza od 10 do 15 uczestników w wieku szkoły podstawowej. 
Prace dzieci brały udział w konkursie w Krakowie na którym zdobyły czołowe miejsce. Prace uczestników również można oglądać na stałej wystawie w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu.

Szkółka malowania na szkle rozwija uczestnika na różnych płaszczyznach, pobudza wyobraźnie artystyczne, rozwija manualnie oraz wyrabia poczucie estetyki.

 

 

"Mała Akademia Folkloru – ETNO-INSPIRACJE"

Warsztaty w Sokole 10,13.06.2016r

Dzieci ze szkółek ludowych i zajęć plastycznych w Podegrodziu wzięły udział w warsztatach etno dizajnerskich w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Celem zajęć było zapoznanie Uczestników z tradycją, obrzędowością, rzemiosłem artystycznym, sztuką ludową wybranych regionów Małopolski oraz rozbudzenie zainteresowania dziedzictwem kulturowym rodzimego regionu jak i poszukiwanie etnograficznych inspiracji. Uczestnicy warsztatów dzięki zdobytej wiedzy etnograficznej i kulturowej oraz własnej wyobraźni twórczej stworzą etno kolorowe projekty.

Autorskie warsztaty zostały przygotowane z myślą o najmłodszych, młodzieży osobach dorosłych, w etno dizajnerskiej zabawie edukacyjnej udział wzięli osoby w każdym wieku. Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania Uczestników z Wzornikiem Inspiracji Etnograficznych, materiał ten stał się punktem wyjścia do dyskusji o etnodizajnie. Prowadząca zapoznała Uczestników z tajnikami powstawania tradycyjnych wzorów i motywów ludowych oraz ich symbolicznego i obrzędowego znaczenia. Zaprezentowała w formie prezentacji multimedialnej oraz dzięki rekwizytom współczesne oblicza dizajnu inspirowanego miejscowym folklorem. Następnie każda osoba stworzyła Osobisty Wzornik Etnodizajnera. Zgromadzony katalog barw, wzorów, motywów i form wykorzysta do stworzenia własnego projektu, który przeniosła na m.in. lniane T-shirty.