Strona www-gok-podegrodzie.net wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia komfortu przeglądania naszego serwisu. 

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Glina jest materiałem niezwykle ciekawym, a jednocześnie trudnym , dlatego uczestnicy tego kursu w pierwszej kolejności muszą zapoznać się z rodzajami, właściwościami, sposobami przygotowania i obchodzenia się z gliną. Kolejną zaletą gliny jest jej odzyskiwanie. W związku z tym uczestnicy zapoznają się z etapami przerabiania zużytej lub źle przechowywanej gliny.

Po wprowadzeniu, uczestnikom zostaną zaprezentowane podstawowe umiejętności potrzebne, by przygotować glinę do modelowania różnymi technikami krok po kroku poznają kolejne fazy każdej z technik.

Na tym etapie zostaje przekazana wiedza z zakresu procesu wypalania, a także zostaje przedstawione urządzenie służące do suszenia i wypalania gliny. Uczestnicy poznają ogólną budowę pieca wraz z zasadami BHP. Prace wypalone zostają malowane odpowiednimi farbami.

Zajęcia mają na celu zapoznanie uczestników z podstawowymi umiejętnościami potrzebnymi do pracy w glinie, a następnie wypracowanie przez uczestników indywidualnego stylu oraz własnych metod obchodzenia się z gliną.

Szkółka Ceramiczna istnieje od 2006r. Od początku prowadzi ją Monika Zielińska. Co roku do szkółki uczęszcza od 8 do 12 uczestników w wieku szkoły podstawowej. Prace uczestników można oglądać na stałej wystawie w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu.

Szkółka uczestniczyła w projekcie unijnym. W zajęciach integracyjnych uczestniczyły dzieci uczęszczające w szkółce oraz dzieci z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Gostwicy. Efektem końcowym projektu był zakup pieca ceramicznego oraz koła garncarskiego.

 

 

"Mała Akademia Folkloru – ETNO-INSPIRACJE"

Warsztaty w Sokole 10,13.06.2016r

Dzieci ze szkółek ludowych i zajęć plastycznych w Podegrodziu wzięły udział w warsztatach etno dizajnerskich w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Celem zajęć było zapoznanie Uczestników z tradycją, obrzędowością, rzemiosłem artystycznym, sztuką ludową wybranych regionów Małopolski oraz rozbudzenie zainteresowania dziedzictwem kulturowym rodzimego regionu jak i poszukiwanie etnograficznych inspiracji. Uczestnicy warsztatów dzięki zdobytej wiedzy etnograficznej i kulturowej oraz własnej wyobraźni twórczej stworzą etno kolorowe projekty.

Autorskie warsztaty zostały przygotowane z myślą o najmłodszych, młodzieży osobach dorosłych, w etno dizajnerskiej zabawie edukacyjnej udział wzięli osoby w każdym wieku. Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania Uczestników z Wzornikiem Inspiracji Etnograficznych, materiał ten stał się punktem wyjścia do dyskusji o etnodizajnie. Prowadząca zapoznała Uczestników z tajnikami powstawania tradycyjnych wzorów i motywów ludowych oraz ich symbolicznego i obrzędowego znaczenia. Zaprezentowała w formie prezentacji multimedialnej oraz dzięki rekwizytom współczesne oblicza dizajnu inspirowanego miejscowym folklorem. Następnie każda osoba stworzyła Osobisty Wzornik Etnodizajnera. Zgromadzony katalog barw, wzorów, motywów i form wykorzysta do stworzenia własnego projektu, który przeniosła na m.in. lniane T-shirty.